MimbleWimble چیست؟ | درباره گرین و پرتو چه می دانیم؟

متوسط

هرچه افراد بیشتری با مفاهیم اساسی بلاکچین آشنا می شوند ، یکی از شگفت آورترین حقایقی که علاقه مندان به رمزنگاری می آموزند این واقعیت است که اکثر قریب به اتفاق ارزهای رمزپایه از خصوصیات حریم خصوصی بسیار محدودی برخوردار هستند..

از آنجا که حریم خصوصی و ناشناس بودن این روزها موضوعات بسیار بحث برانگیزی است ، جای تعجب نیست که سکه های حریم خصوصی در چند سال گذشته محبوبیت زیادی پیدا کرده اند ، زیرا آنها به صورت غیرمتمرکز درجه بالایی از بی هویتی و امنیت را ارائه می دهند.

حتی اگر بیت کوین و سایر پروژه های معمولی بلاکچین از خصوصیات مختلفی برای حفظ حریم خصوصی برخوردار هستند ، هنوز چیزهای زیادی وجود دارد که می توان با طراحی اصلی آنها را بهبود بخشید. MimbleWimble با داشتن ویژگی ها و آرزوهای مشابه بیت کوین ، یکی از پروژه هایی است که هدف آن بهبود حریم خصوصی و مقیاس پذیری اولین اجرای بلاکچین است..

دقیقاً MimbleWimble چیست?

MimbleWimble اولین بار در تابستان 2016 اعلام شد ، زمانی که کاربری با نام مستعار “Tom Elvis Jedusor” ، یک مقاله جالب منتشر کرد کاغذ سفید در یک کانال تحقیقاتی بیت کوین. طرفداران هری پاتر باید تاکنون منابع را انتخاب می کردند ، اما برای کسانی که این کار را نکردند ، تام الویس جیدوسور نام ولدمورت است و MimbleWimble یک لعنت یا طلسم زبانی است که زبان هدف را می بندد تا او و او را از این کار دور نگه دارد. صحبت کردن در مورد یک موضوع خاص.

متوسط

چگونه کار می کند

پروتکل مورد نظر به عنوان نسخه باریک پروتکل بیت کوین طراحی شده و هدف آن بهبود مقیاس پذیری و حفظ حریم خصوصی است. حتی اگر از بین رفته باشد ، ادعا می کند که در بهبود خصوصیات حریم خصوصی بیت کوین بهبود یافته است. روشی که هدف آن انجام این کار است احتمالاً یکی از جالب ترین واقعیت ها در مورد MimbleWimble است.

مقیاس پذیری

در مورد چگونگی مقابله با مقیاس پذیری ، به راحتی می توان گفت که این کار را به روش بسیار متفاوتی نسبت به بسیاری از پروتکل های دیگر انجام می دهد. این تمرکز بر ایجاد پروتکل های جدید است که باعث می شود گره های در حال اجرا منابع بسیار کمتری داشته باشند ، و برعکس سایر پروژه هایی که تمرکز بر راه حل های متمرکز کردن و خرد کردن / حالت دولت دارند.

MimbleWimble یک سیستم مبتنی بر UTXO است ، نه یک سیستم مبتنی بر دولت که به این معنی است که توسط ورودی و خروجی تعریف می شود. MimbleWimble به جای تمرکز بر اطمینان از توان عملیاتی بزرگ ، با هدف ریشه کن کردن ناکارآمدی ها به جای افزایش قدرت ، به جنبه ای نه چندان واضح از مقیاس بندی می پردازد..

MimbleWimble برخلاف بیت کوین و Ethereum ، که هر دوی آنها دفترهای بزرگ دیوانه واری دارند ، از معاملات قدیمی و غیرضروری خلاص می شود. این بدان معناست که معاملات داده های تاریخی که اطمینان می دهند اندازه آن همیشه تنها یک مگابایت است ، دفتری سنگین نیست.

حریم خصوصی

نحوه مقابله با مشکل حریم خصوصی توسط MimbleWimble نیز با سایر پروژه ها متفاوت است. به طور خلاصه ، این پروتکل نسخه های مختلفی از چندین “هک” رمزنگاری شده را طراحی می کند که به طور خاص برای بیت کوین طراحی شده اند.

برای مبتدیان ، MimbleWimble از پروتکل اصطلاحاً معاملات محرمانه استفاده می کند ، همچنین در زنجیره انحصاری Blockstream’s Liquid برای بیت کوین مستقر شده است. این پروتکل به کاربران این امکان را می دهد تا مبالغ مربوط به معاملات را پنهان کنند (اطلاعات را فقط در اختیار طرفین درگیر – فرستنده و گیرنده قرار می دهد). از فرآیندی رمزنگاری به نام تعهد پدرسن استفاده می کند.

CoinJoin یک روش / پروتکل دیگر است که توسط MimbleWimble استفاده شده است ، و در اصل توسط Gregory Maxwell ، یکی از مشارکت کنندگان مهم Bitcoin Core پیشنهاد شده است. این روش معاملات مختلف را در یک معامله بزرگ ترکیب می کند ، جایی که همه فرستنده ها برای همه گیرنده ها پول می فرستند. با ترکیب CT و CoinJoin ، MimbleWimble نیاز به عناصر سنتی مانند امضاهای سنتی در هر معامله و همچنین کلیدها و آدرس های عمومی را از بین می برد..

یکی دیگر از جنبه های بسیار جالب MimbleWimble این واقعیت است که اجازه می دهد داده های معاملات قدیمی و جدید علیه یکدیگر لغو شوند. این روش هرس را بهبود می بخشد: داده های معاملات قدیمی حذف می شوند ، گره های جدید نیازی به همگام سازی با کل زنجیره بلوک ندارند و داده های مورد نیاز گره ها با سرعت بسیار کمتری رشد می کنند.

گرین و پرتو چی؟?

از آنجا که سال 2018 به زودی به پایان می رسد ، پروژه ها نزدیک به تحقق نسخه های پروتکل فعلی MimbleWimble هستند. این دو پیاده سازی نامیده می شوند پوزخند بزن و پرتو.

Grin توسط گروهی از همکاران داوطلب ناشناس ساخته شده است. این پروژه توسط یک داوطلب مستعار به نام Ignotus Peverell (مرجع دیگر هری پاتر) آغاز شد. زبان برنامه نویسی مورد نظر Rust است و دقیقاً مانند بیت کوین ، Grin دارای ICO نخواهد بود و توسط هیچ شرکت یا بنیاد خاصی نگهداری نخواهد شد. از آنجا که Grin زبان برنامه نویسی داخلی ندارد ، قراردادهای هوشمند بسیار بعید به نظر می رسند ، حتی اگر یک فناوری به نام اسکریپت های بدون اسکریپت ممکن است عملکرد نسبتاً مشابهی را امکان پذیر کند.

انتظار می رود Grin در اوایل سال 2019 جایی شروع به کار کند ، زیرا در حال حاضر تحت آزمایش و آزمایش زیادی قرار دارد.

دومین اجرای MimbleWimble Beam نام دارد. پرتو توسط یک شرکت انتفاعی راه اندازی و نگهداری می شود ، اما تعمیر و نگهداری باید به یک بنیاد غیر انتفاعی منتقل شود. این شرکت برای پنج سال اول 20 درصد از كل سكه های تازه استخراج شده را دریافت خواهد كرد. در مورد توسعه آینده Beam هنوز بسیاری از عناصر غیر قابل تغییر و ناشناخته وجود دارد. با این حال ، برنامه ریزی شده است که این پروژه در دسامبر 2018 آغاز شود.

نتیجه گیری

با توجه به همه موارد ، MimbleWimble قطعاً یکی از “پروژه های خوب” موجود است. پروتکل بسیار امیدوارکننده است ، اما آینده آن بستگی به قدرتمند بودن اجرای بالقوه دارد. از این رو ، تا زمانی که Grin و Beam رسماً روشنایی روز را نمی بینند ، MimbleWimble همچنان یک پروتکل بسیار امیدوار کننده و جالب است ، حداقل روی کاغذ.

منبع تصویر: متوسط

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
banner
banner