نمودارهای قیمت تاریخی گاز طبیعی – تاریخچه قیمت گاز طبیعی

گاز طبیعی پس از نفت و زغال سنگ مهمترین منبع انرژی است. استفاده از گاز طبیعی به سرعت در حال افزایش است و انتظار می رود این سوخت تا سال 2030 از زغال سنگ پیشی گرفته و به مکان دوم برسد.

بزرگترین کشورهای تولید کننده گاز طبیعی ایالات متحده ، روسیه ، ایران ، قطر ، کانادا و نروژ هستند. فقط در این کشورها تولید نمی شود. آنها همچنین به دلیل فراوانی آن را به کشورهای دیگر دنیا صادر کردند. برای فرآیند صادرات ، گاز از طریق خطوط لوله یا گاز طبیعی مایع (LNG) منتقل می شود.

تقریباً یک چهارم مصرف انرژی ایالات متحده بر پایه گاز طبیعی است. قیمت معیار ملی معمولاً براساس قرارداد آتی گاز طبیعی NYMEX Division انجام می شود که در واحدهای 10،000 mmBtu معامله می شود. نوسانات قیمت گاز طبیعی به عوامل زیادی بستگی دارد ، از جمله طرف عرضه و تقاضای بازار ، که تولید گاز طبیعی ایالات متحده ، تولید نفت آمریکا ، صادرات به مکزیک ، سطح ذخیره سازی زیرزمینی ، شرایط آب و هوایی ، صادرات LNG ، شرایط اقتصادی ، و قیمت سوخت جایگزین.

گاز طبیعی – نمودارها و داده های تاریخی

گاز طبیعی – نمودارهای قیمت تاریخی:

نمودار 25 ساله

نمودار 10 ساله

نمودار 5 ساله

نمودار 1 ساله

چرا به قیمت تاریخی گاز طبیعی نگاه می کنیم؟?

عوامل مختلفی در تعیین سوگیری نزولی در گاز طبیعی نقش دارند. بیایید یکی یکی آنها را بررسی کنیم ، تا قیمت گاز طبیعی را پیش بینی کنیم.

کاهش تقاضا / مصرف به دلیل هوای معتدل – گاز طبیعی در ماههای اول امسال در بازارهای عمده خود سقوط کرد ، به دلیل دمای هوا از نظر تاریخی در نیمکره شمالی. طبق گفته اپراتورهای سیستم انتقال گاز طبیعی ، هوای مطبوع در اروپا تقاضای گاز طبیعی را با پیش بینی 2.6٪ در سه ماهه اول سال 2020 ، در مقایسه با سال قبل ، کاهش داد. ترکیبی از مصرف کم انرژی مرتبط با گرمایش و تولید باد زیاد باعث کاهش 3 درصدی در مصرف گاز طبیعی توسط مشتریان توزیع و 5 درصدی در تولید برق با گاز می شود.

برعکس ، تقاضا برای گاز طبیعی در ایالات متحده در مقایسه با قیمت های سال گذشته 4.5 درصد در سه ماهه اول سال 2020 کاهش یافته است. این امر با کاهش شدید تقاضای مسکونی و تجاری ، تقریباً 18 درصد به دنبال داشت. مصرف گاز طبیعی در بازارهای بالغ آسیا نیز منقبض شد ، زیرا واردات LNG در ژاپن در سه ماهه نخست سال جاری 3 درصد کاهش یافت. فروش داخلی گاز طبیعی در کره نیز در 2 ماه اول سال 2.5 درصد کاهش یافته است. تقاضا در روسیه و سایر بازارهای اوراسیا نیز کاهش یافت ، زیرا مصرف برق روسیه در سه ماه اول سال 2020 1.9 درصد کاهش یافت. این تقاضای کم ، به دلیل مصرف کم به دلیل هوای معتدل ، روند نزولی گاز طبیعی را ایجاد کرد.

رشد در عرضه – تجارت جهانی LNG در Q1 امسال 13 درصد افزایش یافت ، زیرا تولید گاز خشک ایالات متحده 7 درصد رشد کرد. در این مدت ، اروپا تقریباً 60٪ از واردات LNG را داشته است. موجودی انبارهای زیرزمینی افزایش یافت و واردات خط لوله هم در اتحادیه اروپا و هم در ایالات متحده کاهش یافت. ذخایر گاز طبیعی ایالات متحده 77 درصد نسبت به سال قبل افزایش داشت. این افزایش 17 درصد بالاتر از سطح متوسط ​​5 ساله بود. در همین حال ، در اروپا ، ذخایر ذخیره سازی 40٪ افزایش یافت ، به سطحی که 80٪ بالاتر از متوسط ​​5 سال بود. قیمت های فوق العاده پایین spot همه این سودها را در سهام ذخیره کرد. در این سال ، قیمت های نقطه ای هاب آمریکا برای گاز طبیعی در پایین ترین سطح برای Q1 از سال 1999 بود. در همین حال ، قیمت TTF اروپا به پایین ترین سطح از زمان تأسیس آن در سال 2003 رسیده است. افزایش حجم ذخیره سازی گاز طبیعی نیز بر وزن قیمت.

قفل شدن ناشی از بیماری همه گیر کرونا ویروس – شیوع COVID-19 ، که در ماه فوریه به اوج خود رسید ، باعث انقباض گسترده ای در مصرف گاز ، تا سطح نزدیک به صفر شد. استفاده جهانی از گاز طبیعی در بخشهای صنعتی و تولید برق در اواسط ماه مارس به دلیل محدودیتهای قفل شدن ، که برای تلاش برای کنترل ویروس کرونا اعمال شده بود ، کاهش یافت. با این حال ، به دلیل تقاضای منطقی از طرف مسکونی ، مصرف شبکه توزیع تحت تأثیر قرار نگرفت. در اروپا ، تقاضا برای گاز طبیعی کاهش یافت ، آلمان 3٪ کاهش و هلند 7٪ کاهش نسبت به سال 2019 را گزارش کرد. اما فشار بر قیمت گاز طبیعی همچنان ادامه دارد ، زیرا ترس از موج دوم ویروس کرونا وجود دارد. وزن در بازار. با این حال ، با کاهش قفل اقتصادی ، فشارها نسبت به ماه مارس کم خواهد بود و اقتصادها دوباره رشد می کنند. فعالیت اقتصادی کندتر ، در مقایسه با سال قبل ، مصرف صنعتی گاز طبیعی را در ماه جولای 1.4 Bcf / d کاهش داد ، این امر باعث کاهش مصرف و سنگین شدن قیمت گاز طبیعی شد.

طوفان لورا – اخیراً ، طوفان لورا وارد زمین شد و کارخانه های متعدد صادرات LNG و پالایشگاه را مختل کرد. این امر موجب اخلال در صادرات گاز طبیعی و تأثیر بر قیمت کالاها می شود.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
banner
banner